niedziela, 26 lipca 2020

Zapomniana gra"Piekło-niebo" jako pomoc logopedyczna

Gra "Piekło-niebo" towarzyszyła mi w okresie mojego dzieciństwa. To łatwe do wykonania origami służyło do wszelkich wyliczanek i wróżb. Obecnie jest zapomniana, a szkoda, ponieważ bardzo dobrze sprawdza się jako pomoc logopedyczna.

Kiedy po nią sięgam? Korzystam z niej najczęściej do urozmaicenia żmudnych ćwiczeń podczas utrwalania głosek w sylabach, logotomach czy nauce kolorów lub cyfr.

Jeśli jej nie znacie lub nie pamiętacie, jak ją wykonać obejrzyjcie ten filmik.


Na początek potrzebny jest kartka A3 bloku rysunkowego (kolor według Waszego uznania) i nożyczki.  A następnie Wasza inwencja twórcza dostosowana do potrzeb pacjenta. Możliwości jest mnóstwo.

W jaki sposób wykorzystać tę pomoc w pracy z dzieckiem? To proste:
  1. Dziecko trzyma "zabawkę" i wykonuje taką ilość ruchów (licząc na głos), jaką poda logopeda lub jaką samo wyrzuci kostką go gry. Ćwiczymy dodatkowo liczenie i pośrednio wyhamowanie.
  2. Po wykonaniu ruchów dziecko nazywa znajdujące się na widniejących czterech polach sylaby, cyfry, kolory itp.
  3. Następnie czynności powtarzamy.
Propozycje wykorzystania gry "Piekło-niebo":

do utrwalania
głoski w sylabach
do utrwalania kolorów
do nauki liczenia


Dziecko jest aktywne. Nie tylko mówi, ale także wykonuje czynności manualne. Po zajęciach otrzymuje "zabawkę" do domu i chętniej powtarza ćwiczenia poza gabinetem logopedycznym.

czwartek, 16 lipca 2020

Jeszcze pachnie farbą drukarską...

Właśnie odebrałam z wydawnictwa swoją drugą publikację. Tym razem postawiłam na lokalne wydawnictwo TAWA. Dzięki temu jestem nie tylko autorką książki, ale także jej dystrybutorem. 
Bardzo dziękuję Panu Waldemarowi Taurogińskiemu - właścicielowi wydawnictwa za profesjonalne czuwanie nad całym procesem wydawniczym.
Książka "Czytanie ze zrozumieniem tekstów przyrodniczych dla uczniów szkoły podstawowej" jest publikacją edukacyjną, po którą  mogą sięgnąć logopedzi, nauczyciele i rodzice.


Książka jest dostępna do kupienia na moim blogu w zakładce Sklep. 

sobota, 11 lipca 2020

Różnicowanie głosek z...zagadkami - część III

Mamy w końcu upragnione wakacje. W tym roku były one wyczekiwane z utęsknieniem nie tylko przez uczniów, ale także przez rodziców i nauczycieli. Nauczanie zdalne okazało się wyzwaniem. 

💗 W imieniu swoim oraz nauczycieli i specjalistów pracujących w oświacie chciałam podziękować wszystkim Rodzicom za towarzyszenie dzieciom w tej wyjątkowej formie edukacji, ich pomoc i wytrwałość. 💗

Na pewno powinny być to wakacje wolne od komputerów, laptopów, tabletów, ale nie od ćwiczeń logopedycznych.  W związku z tym zamieszczam III część krzyżówek - tym razem materiał  może być pomocnych do ćwiczeń w różnicowaniu głosek w wygłosie.


Zestaw krzyżówek można pobrać, klikając na obrazek lub w zakładce Autorskie materiały do pobrania.