niedziela, 28 marca 2021

Zabawy na Wielkanoc

Przyroda budzi się do życia i nadchodzą święta wielkanocne. Z tej okazji przygotowałam zestaw kart pracy z różnymi zadaniami dla dzieci w wieku przedszkolnym, które zamieszczam w zakładce Autorskie materiały do pobrania. Miłej zabawy!

niedziela, 21 marca 2021

Ćwiczenia słownika czynnego i biernego

W dobie e-maili i sms-ów rozwijanie słownika biernego i czynnego jest niezwykle ważne. Dzieci i młodzież czytają coraz mniej książek, co przekłada się na ubożenie ich słownictwa. Również osoby po urazach czaszkowo-mózgowych muszą niejednokrotnie na nowo odbudowywać swój słownik.


W tym miejscu warto przypomnieć, jaka jest różnica między słownikiem czynnym, a biernym.
Słownik bierny to zasób słów, których znaczenie dana osoba rozumie, ale nie wszystkich z nich używa na co dzień w swoich wypowiedziach. Są to słowa, które przyswaja jako odbiorca wypowiedzi. Natomiast słownik czynny zawiera wszystkie te słowa, które dana osoba rzeczywiście stosuje w mowie i piśmie. To zasób słów, którymi dysponuje jako nadawca wypowiedzi.

W zakładce Autorskie materiały do pobrania zamieściłam karty pracy, które obejmują desygnaty z kategorii: owoce - jabłko, zwierzęta - pies i napoje - woda. Należy podać cechy zmysłowe, funkcjonalne, metafory i związki frazeologiczne związane z tymi obiektami.

niedziela, 7 marca 2021

Europejski Dzień Logopedy

Wczoraj, 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony był Europejski Dzień Logopedy. Uznałam, że z tej okazji warto bliżej przyjrzeć się temu wyjątkowemu 😊 zawodowi, chociażby dlatego, że osobiście daje mi dużo radości i satysfakcji.

Aby być dobrym logopedą nie wystarczy mieć wykształcenia kierunkowego i dużego zasobu wiedzy. Trzeba posiadać jeszcze pewne cechy charakteru i osobowości, które są niezbędne do wykonywania tego zawodu.
Po pierwsze logopeda musi szanować swojego pacjenta niezależnie od tego czy jest to dziecko czy osoba dorosła. Praca logopedy to na ogół praca jeden na jeden, a więc ważne jest, aby nawiązać odpowiednią relację z pacjentem. Od tego będą zależeć w dużej mierze postępy terapii.
Po drugie logopeda musi być odpowiedzialny. Od momentu podjęcia pracy z pacjentem logopeda uczestniczy w jego procesie terapeutycznym. Ma obowiązek rzetelnie przeanalizować sytuację pacjenta, przeprowadzić wywiad z rodzicem lub z nim samym, zdiagnozować problem związany z jego wymową lub komunikacją.  Następnie musi w sposób profesjonalny, ale zrozumiały dla pacjenta lub jego opiekuna, przekazać wyniki diagnozy i nakreślić plan dalszej współpracy i terapii. Jest to jeden z trudniejszych momentów w pracy logopedy.  
Po trzecie logopeda musi być empatyczny. Zdolność odczuwania stanu emocjonalnego drugiego człowieka  jest nieodłącznym elementem w pracy logopedy. W trakcie zajęć musi rozpoznawać emocje pacjenta i reagować na nie. Zwłaszcza jest to konieczne w pracy z osobami dorosłymi po urazach czaszkowo-mózgowych. Często tacy pacjenci nie mogą pogodzić się ze swoim stanem zdrowia, utratą zdolności mówienia bądź rozumienia mowy lub zaburzeniami funkcji poznawczych. 
Po czwarte logopeda musi być elastyczny i kreatywny. Każdy pacjent jest inny, a więc logopeda staje za każdym razem przed nowym wyzwaniem. Musi dostosować sposoby i formy pracy do każdego pacjenta indywidualnie. Oprzeć je na jego zainteresowaniach, dostosować do wieku i możliwości. Niejednokrotnie musi wykazać się ogromną kreatywnością zwłaszcza w pracy z dziećmi, bo przecież w tym przypadku terapia poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty. Zajęcia dla małych pacjentów nie mogę być nudne, monotonne. Logopeda musi być pomysłowy, sięgać po różne formy plastyczne i muzyczne, aby zainteresować i uaktywnić dziecko, a jednocześnie osiągnąć cel terapeutyczny.
Po piąte logopeda musi posiadać chęć stałego pogłębiania wiedzy i rozwijania swoich umiejętności, bo przecież jak mówił Goethe "Kto nie idzie do przodu, ten się cofa". Logopedia jest nauką, która dynamicznie rozwija się. Opracowywane są nowe metody terapii, tak aby praca z pacjentem była jeszcze bardziej efektywna.