Słowo symetria pochodzi z języka greckiego i oznacza regularny układ, harmonię między częściami całości. Gdzie możemy spotkać się z symetrią? Można powiedzieć, że wszędzie - w figurach geometrycznych, w przyrodzie nieożywionej (kryształy, płatki śniegu), w świecie roślin (układ liści, płatków kwiatów), w świecie zwierząt w postaci rozmieszczenia zewnętrznych organów ciała, w budownictwie, w sztuce (ornamenty, desenie), w rzemiośle (koronki, hafty).
Występuje kilka rodzajów symetrii.
- Symetria płaszczyznowa - jedna płaszczyzna symetrii dzieli obiekt na dwie części.
określana jest jako symetria dwuboczna i wykształciła się w związku z aktywnym ruchem. - Symetria środkowa, czyli symetria względem punktu, który jest środkiem symetrii.
- Symetria osiowa to symetria względem linii, która jest osią symetrii.
- Symetria promienista, charakteryzująca się dużą liczbą płaszczyzn symetrii przebiegających przez obiekt.
- Symetria obrotowa, kiedy występuje obrót o pewien kąt.
Symetria i asymetria ludzkiego ciała.
U człowieka w okresie zarodkowym jedna połowa ciała jest lustrzanym odbiciem drugiej, a symetria dotyczy w znacznym stopniu także narządów wewnętrznych. Niewielka asymetria zewnętrznej budowy ciała człowieka jest normą. Z asymetrią ludzkiego ciała nierozerwalnie wiąże się umiejętność przekraczania linii środka.
Umiejętność przekraczania linii środka ciała zaczyna kształtować się już w okresie niemowlęcym. Pojawia się miedzy piątym a szóstym miesiącem życia. W wieku ośmiu - dziewięciu miesięcy jest już w pełni wykształcona. Którędy przebiega linia dzieląca nasze ciało na dwie połowy? Przebiega ona przez nos, brodę, mostek, pępek aż do spojenia łonowego. Na czym polega przekraczanie linii środka? Jest to umiejętność płynnego przechodzenia z jednej strony ciała na drugą z przekroczeniem tej linii ręką, nogą, głową i wzrokiem. Niekiedy jednak zdarza się, że dzieci nie nabyły tej umiejętności, a dorośli mogli ją utracić w wyniku choroby. Osoby te mają trudności z czytaniem i pisaniem oraz wykonywaniem czynności, które wymagają współpracy obu rąk, np.: mycie zębów, sznurowanie butów. Mogą mieć też problemy z postrzeganiem elementów rysunku umieszczonego z lewej bądź prawej strony i dorysowywaniem jego drugiej połowy.
W zakładce Autorskie materiały do pobrania zamieściłam karty pracy dotyczące symetrii osiowej.