niedziela, 11 kwietnia 2021

Indywidulna Stymulacja Słuchu JIAS

Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena JIAS  jest jedną z terapii słuchu.


Na czym polega JIAS?
Metoda ta opiera się na specjalnie nagranej na syntetyzatorze muzyce lub na muzyce instrumentalnej. Utwory są słuchane w domu lub w szkole przez słuchawki codziennie przez 10 - 15 minut. Postępy są kontrolowane co 6 - 12 tygodni. Cały program trwa 10 - 18 miesięcy - dzieci najczęściej potrzebują 10 - 12 miesięcy. Pacjenci słuchają od 4 do 6 płyt, ale może być ich mniej lub więcej w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.  
Kto może skorzystać z JIAS?
  • osoby z zaburzeniami przetwarzania słuchowego;
  • dzieci (od 4 roku życia) i osoby dorosłe (np. po udarach), które mają problemy z mową zarówno czynną jak i bierną (harmonizacją odbioru poszczególnych częstotliwości) - w przypadku osób z padaczką i po udarach zgodę na rozpoczęcie stymulacji słuchowej musi wyrazić lekarz neurolog, np. podając zakres częstotliwości, które można lub nie można stosować u pacjenta;
  • osoby z problemami z lateralizacją słuchową;
  • dzieci z problemami szkolnymi (np. dysleksja), które wynikają chociaż częściowo z ograniczeń w przetwarzaniu słuchowym;
  • dzieci i osoby dorosłe, które mają problemy z filtracją dźwięków drugoplanowych;
  • osoby z nadwrażliwością słuchową;
Nadwrażliwość słuchowa - zwiększona wrażliwość na dźwięk. Osoby z nadwrażliwością nie są w stanie tolerować normalnych lub nieco głośniejszych dźwięków otoczenia. Odbierają je jako przykre lub nawet bolesne.
Dodatkowo JIAS oferuje tzw. płyty specjalne, z których mogą skorzystać:

  • pacjenci zapadający na migrenę;
  • pacjenci skarżący się na szumy uszne;
  • osoby, które mają trudności z nauką języka angielskiego;
  • dziewczęta cierpiące na bóle podczas cyklu miesiączkowego;
  • pacjenci po załamaniu nerwowym, w depresji, w stanach lękowych - pacjenci Ci muszą być pod stałą opieką lekarza psychiatry lub psychologa; 
Kto nie może korzystać z JIAS?
  • pacjenci cierpiący na choroby psychiczne.
Gdzie można rozpocząć JIAS?
W celu rozpoczęcia indywidualnej stymulacji słuchu należy zgłosić się do Providera - terapeuty metody JIAS, który ukończył kurs nadający kompetencje w zakresie diagnozowania i prowadzenia treningu u osób z problemami w obrębie zaburzeń przetwarzania słuchowego. 
Od lutego bieżącego roku jestem Providerem JIAS.  

poniedziałek, 5 kwietnia 2021

Wiosną przyroda budzi się do życia - zajęcia logorytmiczne w przedszkolu

Można powiedzieć, że wiosna już na dobre do nas zawitała, ale kwiecień bywa różny - czasem bliżej mu do lata, a czasem niestety do zimy. 

W pelerynie z trawy,
W błękitnym berecie,
Polem, łąką, drogą
Chodzi młody kwiecień.
A że jest kapryśny,
Wybaczyć mu trzeba,
Kiedy zimnym deszczem
Sieje prosto z nieba
Chociaż sieje gradem
Las i młode żyta,
Ale po nim prędko
Ciepły maj zawita.

Kwiecień, Włodzimierz Domeradzki

W zakładce Autorskie materiały do pobrania możecie pobrać scenariusz zajęć logorytmicznych "Wiosną przyroda budzi się do życia". 

sobota, 3 kwietnia 2021

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Wczoraj był obchodzony  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Nieprzypadkowo święto to przypada 2 kwietnia. Jest to bowiem dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena - autora kultowych baśni, na których wychowało się kilka pokoleń dzieci. Baśnie "Calineczka", "Królowa Śniegu" czy "Dziewczynka z zapałkami" należą do kanonu literatury dziecięcej.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Został ustanowiony w 1967 r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tego czasu, rokrocznie inne państwo jest gospodarzem tego święta. Polska organizowała je w 1979 r. Ponadto od 2001 r. odbywa się w Polsce akcja społeczna "Cała Polska czyta dzieciom". Akcja ta ma za zadanie uświadomić przede wszystkim dorosłym, jak ważne jest dla dzieci poznawanie świata książek. Jej głównym celem jest zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.




Dlaczego warto czytać dzieciom książki i zachęcać je do samodzielnego czytania?
Pierwsze bezpośrednie spotkanie dziecka z książką to najczęściej oglądanie obrazków. Dla malucha jest to bardzo istotna czynność, ponieważ między innymi w ten sposób poznaje otaczający go świat. Dziecko łączy słowo z obrazem, przyswaja nowe pojęcia.
Ponadto czytanie książek dziecku stymuluje jego mózg do rozwoju. Jest to ważne zwłaszcza u dzieci z opóźnionym rozwojem mowy.
I jeszcze jedna zaleta czytania książek z małym dzieckiem - zacieśnianie wzajemnej więzi emocjonalnej między nim a rodzicem/opiekunem.
Zaszczepienie miłości do czytania od wczesnego dzieciństwa sprawi, że starsze dziecko samo chętnie będzie sięgało po książkę. Im więcej dziecko będzie czytało, tym będzie miało większy kontakt z słownictwem z różnorodnych dziedzin. Będzie poszerzało w ten sposób swój słownik bierny i czynny. 
Ponadto czytanie książek poprawia u dzieci koncentrację i pamięć, ponieważ wymaga skupienia uwagi nad treścią. Dzieci, które dużo czytają lepiej przelewają swoje myśli na papier. Popełniają znacznie mniej błędów gramatycznych, stylistycznych i ortograficznych. 




Czytanie książek stymuluje prawą półkulę mózgu, a dzięki temu rozwija wyobraźnię dziecka. Oglądanie przez dziecko bajek sprawia, że biernie przyswaja ono obraz i dźwięk. Natomiast  skupiając się tylko na tekście pisanym, mózg wizualizuje to, co dzieje się w książce - tworzy całe obrazy ilustrujące fabułę.