sobota, 3 kwietnia 2021

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Wczoraj był obchodzony  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Nieprzypadkowo święto to przypada 2 kwietnia. Jest to bowiem dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena - autora kultowych baśni, na których wychowało się kilka pokoleń dzieci. Baśnie "Calineczka", "Królowa Śniegu" czy "Dziewczynka z zapałkami" należą do kanonu literatury dziecięcej.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Został ustanowiony w 1967 r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tego czasu, rokrocznie inne państwo jest gospodarzem tego święta. Polska organizowała je w 1979 r. Ponadto od 2001 r. odbywa się w Polsce akcja społeczna "Cała Polska czyta dzieciom". Akcja ta ma za zadanie uświadomić przede wszystkim dorosłym, jak ważne jest dla dzieci poznawanie świata książek. Jej głównym celem jest zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.




Dlaczego warto czytać dzieciom książki i zachęcać je do samodzielnego czytania?
Pierwsze bezpośrednie spotkanie dziecka z książką to najczęściej oglądanie obrazków. Dla malucha jest to bardzo istotna czynność, ponieważ między innymi w ten sposób poznaje otaczający go świat. Dziecko łączy słowo z obrazem, przyswaja nowe pojęcia.
Ponadto czytanie książek dziecku stymuluje jego mózg do rozwoju. Jest to ważne zwłaszcza u dzieci z opóźnionym rozwojem mowy.
I jeszcze jedna zaleta czytania książek z małym dzieckiem - zacieśnianie wzajemnej więzi emocjonalnej między nim a rodzicem/opiekunem.
Zaszczepienie miłości do czytania od wczesnego dzieciństwa sprawi, że starsze dziecko samo chętnie będzie sięgało po książkę. Im więcej dziecko będzie czytało, tym będzie miało większy kontakt z słownictwem z różnorodnych dziedzin. Będzie poszerzało w ten sposób swój słownik bierny i czynny. 
Ponadto czytanie książek poprawia u dzieci koncentrację i pamięć, ponieważ wymaga skupienia uwagi nad treścią. Dzieci, które dużo czytają lepiej przelewają swoje myśli na papier. Popełniają znacznie mniej błędów gramatycznych, stylistycznych i ortograficznych. 




Czytanie książek stymuluje prawą półkulę mózgu, a dzięki temu rozwija wyobraźnię dziecka. Oglądanie przez dziecko bajek sprawia, że biernie przyswaja ono obraz i dźwięk. Natomiast  skupiając się tylko na tekście pisanym, mózg wizualizuje to, co dzieje się w książce - tworzy całe obrazy ilustrujące fabułę.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz