Afazja semantyczna jest wywołana uszkodzeniem styku skroniowo-ciemieniowo-potylicznego lewej półkuli mózgu. Charakteryzuje się zaburzeniami syntezy symultatywnej, czyli równoczesnej integracji bodźców werbalnych.
Pacjent przejawia trudności w syntezowaniu informacji i rozumieniu złożonych logiczno-gramatycznych form wypowiedzi - wyrażeń przyimkowych, związków rzędu, zdań z inwersją składniową, konstrukcji w stronie biernej. Afatyczne trudności w aktualizacji nazw (nazywaniu) są kompensowane przez peryfrazy (omówienia).
Pacjent ma zaburzenia czucia powierzchniowego i głębokiego, orientacji w schemacie ciała oraz orientacji przestrzennej, problemy z określaniem czasu i kierunków geograficznych. Występują deficyty czytania i pisania, które mogą przejawiać się w trudnościach w odczytywaniu liter i cyfr oraz odwzorowywaniu ich.
U pacjentów mogą pojawiać się zdolności plastyczne, ponieważ w prawej półkuli zachodzi wzmożony metabolizm. Prawa półkula nie tylko kompensuje lewą półkulę, ale także sama się rozwija.
Jednym z etapów terapii pacjenta z afazją semantyczną jest odbudowa rozumienia związków składniowych na materiale wzrokowym. Doskonale do tych ćwiczeń nadają się drzewa genealogiczne.
W zakładce Autorskie materiały do pobrania zamieściłam przykładowe drzewo genealogiczne wraz ćwiczeniami w dwóch wersjach - łatwiejszej i trudniejszej.
Zachęcam do pobrania kart pracy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz