Mam dla wszystkich zainteresowanych propozycję zajęć utrwalających znajomość i artykulację samogłosek - A, O, U, E, I Y. A wszystko utrzymane w tematyce pirackiej.
I etap zajęć: Po wejściu do gabinetu dziecko otrzymuje czapkę piracką. Jeśli ma ochotę może w niej wykonywać wszystkie zadania. Szablon do pobrania TUTAJ.
II etap zajęć: Piracki statek dopływa do skarbu. Zadaniem dziecka jest wyznaczenie trasy od statku do skarbu - kontynuacja sekwencji. Dobór techniki wykonywania sekwencji może być różny - wyklejanie kulkami plasteliny, malowanie farbami, wydzieranka. Ja dziecku zaproponowałam wydzierankę. Plansza do pobrania TUTAJ.
III etap zajęć: Po dotarciu do skarbu dziecko otrzymuje "wyspę" ze skarbami - dowolny pojemnik wypełniony dowolnym sypkim materiałem. Ja użyłam mąki. Oprócz wyspy należy przygotować "skarby" i pojemniki/ koszyczki do ich segregacji. Samogłoski i etykiety na koszyczków do pobrania TUTAJ. Koszyczki na "skarby"
rozmieszczamy po całym gabinecie
w zasięgu wzroku i ręki dziecka.
Po wykopaniu monety z daną samogłoską, zadaniem dziecka jest wypowiedzenie tej głoski lub powtórzenie jej po logopedzie i umieszczenie we właściwym koszyczku.Warto na "wyspie" zakopać przedmiot atrakcyjny dla dziecka, który będzie mógł zabrać do domu, na przykład figurkę z Kinder niespodzianki czy cukierka.
IV etap zajęć: Podziękowanie dziecku za wspólną zabawę i przekazanie rodzicom materiałów do pracy w domu. Materiały do pobrania TUTAJ.
Koszyczki na "skarby" rozmieszczamy po całym gabinecie w zasięgu wzroku i ręki dziecka. |
Po wykopaniu monety z daną samogłoską, zadaniem dziecka jest wypowiedzenie tej głoski lub powtórzenie jej po logopedzie i umieszczenie we właściwym koszyczku.
Warto na "wyspie" zakopać przedmiot atrakcyjny dla dziecka, który będzie mógł zabrać do domu, na przykład figurkę z Kinder niespodzianki czy cukierka.
IV etap zajęć: Podziękowanie dziecku za wspólną zabawę i przekazanie rodzicom materiałów do pracy w domu. Materiały do pobrania TUTAJ.