sobota, 30 maja 2020

Różnicowanie głosek z... zagadkami - część II

Jest już druga część krzyżówek, które tym razem można wykorzystać do ćwiczeń w różnicowaniu głosek w śródgłosie.


Tak powstawały nowe krzyżówki. Nie ma to jak wersja papierowa. Łatwiej myśleć, gdy pomysły przelewa się na tradycyjną kartkę papieru. Przynajmniej mi. 

Zestaw krzyżówek można pobrać, klikając na obrazek lub w zakładce Autorskie materiały do pobrania.

niedziela, 24 maja 2020

Różnicowanie głosek z..... zagadkami

W czasie narodowej kwarantanny, jak chyba większość Polaków, dużo więcej czasu spędzałam przed komputerem. I właśnie przeglądając strony internetowe księgarni, zauważyłam, że pojawiło się wiele publikacji poświęconych zagadkom. Można powiedzieć, że zagadki przeżywają swój renesans! Ale to dobrze, ponieważ są one świetną formą stymulacji rozwoju umysłowego dzieci.

Zagadki, zwłaszcza te słowne - wierszowane lub nie, doskonalą umiejętności porównywania cech przedmiotów i zjawisk, dokonywania analizy oraz syntezy posiadanej wiedzy o rzeczywistości.

Już w pracy z czterolatkami możemy stosować zagadki. Oczywiście muszą one być dostosowane do ich wieku, zrozumiałe w treści i podkreślające charakterystyczne cechy przedmiotu. Pięciolatki i sześciolatki mogą się zmierzyć już z trudniejszą ich formą. Takimi zagadkami, które będą miały na celu uogólnianie i tworzenie definicji.  

Dzieci generalnie bardzo lubią rozwiązywać zagadki. W swojej pracy też chętnie po nie sięgam. Rzadko kiedy poświęcam całe zajęcia na rozwiązywanie zagadek, chyba że pracuję nad poszerzaniem słownika biernego i czynnego dziecka, kształtowaniem pojęć z danej dziedziny czy klasyfikowaniem przedmiotów. Na ogół zagadka jest przerywnikiem, ciekawym elementem moich zajęć.

Dla moich małych pacjentów przygotowuję krzyżówki, w których definicjami są właśnie zagadki. Jest to materiał przeznaczony dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jeśli nawet dziecko nie zna jeszcze dobrze liter, to może jedynie rozwiązać zagadkę, a osoba dorosła wpisać hasło do krzyżówki. Dziecko ma ponadto za zadanie dopasować obrazek do rozwiązania krzyżówki i pokolorować go.W ten sposób dodatkowo ćwiczą myślenie i koordynację słuchowo-wzrokową. Dzieci, które samodzielnie wpisują hasła do krzyżówki utrwalają wzrokowy obraz litery i ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową.

Na początek pragnę się z Wami podzielić krzyżówkami, które wykorzystuję do ćwiczeń w różnicowaniu głosek p-b, f-w, s-sz, z-ż/rz, c-cz, dz-dż, l-r, k-t, k-g, t-d w nagłosie. Sukcesywnie będę zamieszczała w zakładce Autorskie materiały do pobrania kolejne zestawy krzyżówek. 

wtorek, 12 maja 2020

Pomigajmy razem!

Od dwóch lat prowadzę zajęcia polskiego języka migowego w Niepublicznym Przedszkolu "Przyjazny Świat Malucha". Jest to jedyna placówka w Chełmie, w której odbywają się takie zajęcia dodatkowe i bynajmniej nie jest to przedszkole integracyjne.

Czy takie zajęcia są potrzebne? 
Myślę, że jak najbardziej. Chociażby z powodu potrzeby integracji, o której w obecnych czasach dużo się mówi. Przy mówieniu o integracji należy pamiętać także o tolerancji i akceptacji. Jest to coś, czego jako rodzice, wychowawcy, nauczyciele powinniśmy uczyć dzieci od ich najmłodszych lat. Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają interesować się otaczającym je światem, ludźmi, nawiązywać kontakty społeczne z rówieśnikami. Zadają mnóstwo pytań. To od nas - dorosłych i naszych odpowiedzi na ich ciekawe, ale niekiedy trudne pytania, zależy czy będą akceptowały tych, którzy różnią się w pewnym stopniu od nich samych.

Od 1 kwietnia 2012 roku osoby głuche mają prawo wyboru i używania polskiego języka migowego jako swojego języka. 12 września 2011 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się. Polski język migowy został oficjalnie zdefiniowany w akcie prawnym jako język.

Osoby głuche znajdują się w specyficznej sytuacji. Ten rodzaj niepełnosprawności powoduje niemożność werbalnego komunikowania się z otoczeniem. O ile z osobami niepełnosprawnymi ruchowo czy niewidomymi możemy najczęściej swobodnie porozmawiać, o tyle nie mamy tej możliwości w przypadku kontaktów z osobami z uszkodzonym słuchem. Pierwszym krokiem w celu umożliwienia integracji świata ciszy osób głuchych z normalnym światem jest właśnie uczenie słyszących języka migowego.

Dlaczego zajęcia z przedszkolakami? 
Dlatego, że dzieci przedszkolne mają świetną pamięć. Zapamiętują znacznie więcej niż dorośli i robią to o wiele szybciej. Uczą się po prostu łatwiej. Uczenie języka migowego dzieci, poza wskazaniem na potrzebę integracji, pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Pobudza myślenie i wyobraźnię oraz ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, orientację przestrzenną. Konieczność komunikowania się za pomocą rąk sprawia, że dzieci stają się sprawniejsza manualnie, co w przyszłości przełoży się na umiejętności grafomotoryczne, naukę pisania.

Moje osobiste doświadczenie jako nauczyciela języka migowego w przedszkolu? 
Jak najbardziej pozytywne. Dzieci chętnie i szybko przyswajają znaki pojęciowe. Szczególnie łatwo zapamiętują znaki im bliskie - dotyczące rodziny, zwierząt, kolorów, zabawek. Z łatwością migają proste zdania w czasie teraźniejszym, przyszłym i przeszłym. W języku migowym ważną rolę odgrywa mimika twarzy. Dzieci na zajęciach świetnie radzą sobie z przekazywaniem emocji w ten sposób. Z relacji rodziców wiem, że niektóre dzieci migają w domu i uczą domowników. Przedszkolaki mają jednak problem z opanowaniem alfabetu palcowego. Dopiero poznają litery i zapewne dlatego trudno zapamiętać im znaki liter. Nie mają utrwalonego wzorca poszczególnych liter.

Uczmy się języka migowego!



sobota, 2 maja 2020

Parę słów o dyktandzie graficznym

Myślę, że każdy logopeda czy terapeuta, który pracuje z dziećmi w wieku szkolnym lub z osobami dorosłymi sięgnął lub wkrótce sięgnie po dyktando graficzne.
Pierwsze dyktanda graficzne powstały w latach 90-tych XX wieku, a za ich twórczynię uważa się Zofię Handzel -  logopedę, terapeutę i oligofrenopedagoga.
Z własnego doświadczenia zawodowego wiem, że jest to doskonałe ćwiczenie rozwijające percepcję wzrokową, koordynację ruchową i umiejętności grafomotoryczne. Sięgam po nie, prowadząc zajęcia z uczniami dyslektycznymi i z zaburzeniami koncentracji uwagi oraz z pacjentami po urazach czaszkowo-mózgowych, udarach, u których doszło do zaburzeń orientacji przestrzennej.
Kolejnym plusem dyktand graficznych jest to, że pacjent, po poprawnym wykonaniu zadania otrzymuje natychmiast nagrodę - symbol, rysunek, itp., która motywuje go do dalszej pracy, wzmacnia jego wiarę we własne siły i możliwości.
Jako pierwszy autorski materiał zamieszczam właśnie takie dyktando z kategorii Pojazdy. Link do pobrania znajduje się poniżej, a wszystkie ćwiczenia będą także dostępne w zakładce Autorskie materiały do pobrania.


Czas zacząć!

Witam wszystkich logopedów, terapeutów, rodziców i nauczycieli na moim blogu.
Długo dojrzewała we mnie myśl, aby stać się blogerką. I w końcu stało się! Blog zaczął funkcjonować. Mam nadzieję, że będzie miał wielu Czytelników.

Drodzy Czytelnicy, co znajdziecie na moim blogu?

Przede wszystkim ciekawe artykuły oraz darmowe autorskie materiały logopedyczne i edukacyjne adresowane do pacjentów w różnym wieku - dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i osób dorosłych.

Serdecznie zapraszam.