niedziela, 24 maja 2020

Różnicowanie głosek z..... zagadkami

W czasie narodowej kwarantanny, jak chyba większość Polaków, dużo więcej czasu spędzałam przed komputerem. I właśnie przeglądając strony internetowe księgarni, zauważyłam, że pojawiło się wiele publikacji poświęconych zagadkom. Można powiedzieć, że zagadki przeżywają swój renesans! Ale to dobrze, ponieważ są one świetną formą stymulacji rozwoju umysłowego dzieci.

Zagadki, zwłaszcza te słowne - wierszowane lub nie, doskonalą umiejętności porównywania cech przedmiotów i zjawisk, dokonywania analizy oraz syntezy posiadanej wiedzy o rzeczywistości.

Już w pracy z czterolatkami możemy stosować zagadki. Oczywiście muszą one być dostosowane do ich wieku, zrozumiałe w treści i podkreślające charakterystyczne cechy przedmiotu. Pięciolatki i sześciolatki mogą się zmierzyć już z trudniejszą ich formą. Takimi zagadkami, które będą miały na celu uogólnianie i tworzenie definicji.  

Dzieci generalnie bardzo lubią rozwiązywać zagadki. W swojej pracy też chętnie po nie sięgam. Rzadko kiedy poświęcam całe zajęcia na rozwiązywanie zagadek, chyba że pracuję nad poszerzaniem słownika biernego i czynnego dziecka, kształtowaniem pojęć z danej dziedziny czy klasyfikowaniem przedmiotów. Na ogół zagadka jest przerywnikiem, ciekawym elementem moich zajęć.

Dla moich małych pacjentów przygotowuję krzyżówki, w których definicjami są właśnie zagadki. Jest to materiał przeznaczony dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jeśli nawet dziecko nie zna jeszcze dobrze liter, to może jedynie rozwiązać zagadkę, a osoba dorosła wpisać hasło do krzyżówki. Dziecko ma ponadto za zadanie dopasować obrazek do rozwiązania krzyżówki i pokolorować go.W ten sposób dodatkowo ćwiczą myślenie i koordynację słuchowo-wzrokową. Dzieci, które samodzielnie wpisują hasła do krzyżówki utrwalają wzrokowy obraz litery i ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową.

Na początek pragnę się z Wami podzielić krzyżówkami, które wykorzystuję do ćwiczeń w różnicowaniu głosek p-b, f-w, s-sz, z-ż/rz, c-cz, dz-dż, l-r, k-t, k-g, t-d w nagłosie. Sukcesywnie będę zamieszczała w zakładce Autorskie materiały do pobrania kolejne zestawy krzyżówek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz